Uskumused

Neli uskumust, millest on aeg lahti lasta

Igapäevaselt coachina töötades ning aidates inimestel nende loomupäraste annetega taas kontakti saada näen sageli, kuidas meie uskumused võivad meid tagasi hoida ning takistada saavutamast tõelist rahulolu ja õnnetunnet. Enamasti saavad uskumused alguse mingist varajasest sündmusest ja vahel piisab ka vaid ühest kommentaarist, et me hakkaks uskuma enda kohta midagi, millel tegelikult puudub alus.

Petra Bock nimetab oma raamatus „Mind Fuck“  uskumusi sisemisteks takistajateks ehk mõteteks ja veendumusteks, mis aeglustavad ja takistavad meie edenemist. Teisisõnu on tegu  meie sisemise häälega – dialoogiga iseendaga, mis väljendub piirangu või kriitikana. Inimese peas on paralleelmaailm koos terve uskumuste süsteemiga ning sisemise keelega, mis kasutab oma loogikat ja sõnastust. See paralleelmaailm näitab, mida inimene oma alateadvuses arvab endast, maailmast ja elust.

Uskumuste ümbermuutmiseks on oluline tunnetada, mis on see, mida me endale tõe pähe oleme rääkinudning seejärel tuleb sõnastada uus toetav uskumus. Alusta tuvastamisest, mis sind tegelikult takistab, mida usud ja tõena võtad. Mängi sõnastustega, pane näpp peale kõigepealt uskumusele, mis sind tagasi hoiab ja siis sõnasta enda jaoks uus uskumus, mis sind toetab ja mis tundub tõene. Usalda end selles protsessis. Sa tunned õige sõnastuse kindlsti ära! Alljärgnevalt toon viis kõige sagedamini esinevat uskumust, millega Gallupi tugevuste coachina igapäevaselt kokku puutun, võib-olla tunned ka ennast kuskil ära?

#1 uskumus – Ma pean olema kõiges hea

Seda uskumust näen ma kõige rohkem. Juba koolis on meid nii õpetatud – kõikides ainetes peavad olema viied. Tõsi on aga see, et kui sa oled kõiges hea, siis ei ole sa milleski suurepärane. Nii nagu ettevõtted teevad strateegilisi valikuid, peame ka meie inimestena otsustama, kas keskenduda enda nõrkuste arendamisele võihoopiski võimendama oma tugevusi. Gallup on uurinud tugevustele keskenduvaid meeskondi ja indiviide ning jõudnud arusaamisele, et oma loomupäraseid andeid arendades on meil võimalik saada suurepäraseks, nõrkusi arendades aga vaid keskpäraseks. Millised on sinu loomupärased anded? Mida tehes kaotad ajataju? Millised tegevused ja olukorrad annavad sulle energiat ja jõudu? Kui oled aru saanud, milles peituvad sinu loomupärased anded, keskendu neile ja asenda vana uskumus uue toetava uskumustega: Ma olen hea kindlates alades ja see kannab mind.

#2 uskumus – Mul ei ole erilisi andeid.

Tihti kuulen inimestelt, et no mis andekas mina siis nüüd olen? Olen tavaline eesti inimene ja mul ei ole erilisi andeid. Tõsi on aga see, et me kõik oleme andekad, kuid vaid vähesed on seda endale teadvustanud ja tunnistanud.  Miks see nii on? Oleme tagasihoidlikud ja tihti ka pimedad lihtsate asjade osas. Meie inimloomusele meeldib asju keeruliseks mõelda ja kui loomupärane anne on meie kõige loomulikum käitumise,mõtlemise ja suhtlemise viis, siis kuidas ometi saab see anne olla? Aga saab ja on ka! Jälgi ennast kahenädala jooksul ja pane kirja, millised tegevused annavad ja võtavad energiat ning sa saad palju vihjeid selle kohta, mis on sulle loomuomane ja mis mitte. Kui oled oma anded tuvastanud, siis kanna neid uhkusega ja muuda ümber oma uskumus: minu loomupärased anded on…

#3 uskumus – Tulemused tulevad ainult siis kui pingutad kõvasti

Meil eestlastena on kannatamine veres, meile kohe meeldib pingutada ja kannatada näiteks tehes pikki töötunde ja lootes, et küll siis lõpuks tuleb ka oodatud palgatõus. Kui oled enda jaoks teadvustanud, millised on sinu loomupärased anded, siis nende arendamine toimub väga orgaaniliselt ja sa ei taju seda pingutusena. Piisab teadlikkuse tõstmisest ja fookuse sseadmisest ning ülejäänu tuleb juba iseenesest. Ja oma loomupäraseid andeid tasub arendada, sest Gallupi uuringute kohaselt on inimesed, kes töötavad oma tugevuste tsoonis kolm korda õnnelikumad ja kuus korda pühendunumad oma töös. Uus toetav uskumus võiks kõlada nii: aktsepteerin ja võtan ennast sellisena nagu olen, olen rahul ja õnnelik, et olen just selline nagu ma olen!

#4 uskumus – Tuleb leppida sellega, mis on

Näiteks tunned end tööl kui võõrkeha, Sinu tegevused ei paku sulle naudingut ja kolleegid ei inspireeri sind, kuid sul on tugev uskumus, et tuleb leppida sellega mis on ja mitte tahta kogu aeg paremat. Kindlasti on olukordi, kus see ongi tõsi, kuid on ka olukordi, kus tuleb julgelt teha otsuseid ja leida enda jaoks sobivam keskkond. Sellistel juhtidel võib aga uskumus saada takistuseks ja piiranguks, miks me ei tee vajalikke otsuseid. Alusta iseendast ja saa aru, mis sulle sobib ja mis mitte, milles on sinu anded ja milles mitte ning siis on lihtsam teha ka vajalikke ja teadlikke otsuseid, kuhu ja kuidas edasi.

Soovin sulle head loomupäraste annete avastamist! Sind võivad toetada Gallupi tugevusteleidja test ja toetavad coaching sessioonid.

Scroll to Top